top of page
  • Zdjęcie autoraDoktor Aleksandra Bonca

Szybka rozbudowa szczęki u małych dzieci - HyraxCzy Twoje dziecko nie chce nosić aparatu ruchomego, a jego zęby stłaczają się w zastraszającym tempie?


Przeważnie zgłaszają się do mnie rodzice załamujący ręce - kolejny ząb mleczny trzeba wyrywać, ponieważ zęby stałe mają utrudnione warunki wyrzynania. Przeważnie zęby stałe wyrzynają się obok zęba mlecznego, w drugim rzędzie. Stłaczają się, stając nierówno jak sztachety w płocie.


Przyczyną takiego stanu rzeczy przeważnie okazuje się zbyt wąska baza kostna w stosunku do wielkości zębów. Zahamowanie poprzecznego rozwoju szczęki może być spowodowane zbyt miękką dietą dieci - jedzeniem rozdrobnionej przetworzonej żywności (tj. owoce w tubce) lub niewłaściwym torem oddychania (nawykowe oddychanie przez usta).Szczękę należy rozbudowywać w jak najwcześniejszym wieku dziecka. Dr Cesare Luzi wskazuje, że idealnym wiekiem jest 6 lub 7 rok życia. Można wtedy oprzeć się na zębach mlecznych, nie obciążając zębów szóstych - nie musimy wtedy czekać na pełne wyrznięcie szóstek i przystąpić do rozszerzania nawet przed wyrzynaniem wszystkich siekaczy (czyli zębów przednich). Nie u każdego pacjenta oczywiście sprawdzi się sam Hyrax, ale warto zgłosić się do ortodonty na pierwszą wizytę już w momencie wyrzynania pierwszych dolnych siekaczy.


Bardzo często taki Hyrax jest wstępem do dalszego leczenia ortodontycznego. W dużej mierze minimalizuje ryzyko wielkich stłoczeń zębów lub nawet zapobiega/zmniejsza natężenie rozwoju trudnej wady szkieletowej.


Czym charakteryzuje się taki Hyrax dla dzieci?

Aparat w formie motylka jest cementowany na stałe w buzi dziecka.

Pierścienie oparte są na piątkach mlecznych i prawdopodobnie na kłach mlecznych (lub w przypadku ich braku na czwórkach). Śruba aparatu obudowana jest płytami akrylowymi, które wzmacniają efekt poprzecznej rozbudowy podniebienia. Śrubę rozkręcają rodzice w domu, mając 100% pewności, że dziecko aparat nosi.

Łapki za pierścieniami służą do rozsunięcia również szóstek, tak by szerokość rozbudowanego łuku objęła wszystkie zęby.


Po uzyskaniu odpowiedniej szerokości łuku zębowego następuje okres co najmniej 4-6 miesięcznej stabilizacji (Hyrax pozostaje w buzi dziecka bez aktywacji). Następnie aparat zamieniamy na płytkę podniebienną (aparat ruchomy górny) by dalej stabilizować szerokość górnego łuku zębowego.


# ortodontagdynia #drbonca

3179 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 comentário


asiasurf
28 de jul. de 2023

Bardzo dobry i przydatny artykuł, Pani dr jest mnóstwo rodziców szukających informacji na co się przygotować zarówno po założeniu aparatu hyrax oraz jak zwykle wygląda dalsza droga leczenia (po zdjęciu hyrax). Niestety gabinety lekarskie mają dobry marketing, ale później już oczekują tylko pytań na które chętnie odpowiedzą.... tyle że rodzić który decyduje się na założenie aparatu dziecku (zgodnie z informacją od lekarza) nie wie o co pytać i koło się zamyka. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Curtir
bottom of page