top of page

Ekspander i Hyrax

Zdjęcie autora: Doktor Aleksandra BoncaDoktor Aleksandra Bonca

Za duże zęby do szczęki... ciasna szczęka... za mało miejsca na wszystkie zęby...

Takie są częste powody kierowania dzieci do ortodonty. Rodzice zgłaszają się na pierwszą konsultację z dziećmi wczesnoszkolnymi, kiedy widzą już, że siekacze nie mają miejsca by się wyrznąć.


Wąska szczęka - jak ona powstaje?


Najmłodsze dzieci jedzą coraz częściej papkowate jedzenie, owoce w tubce, a warzywa zblendowane. Kotlet najlepiej mielony. Skórki od chleba odkrawają babcie. To błędy dietetyczne od najmłodszych lat dziecięcych nie pozwalają szczęce prawidłowo się rozwinąć. Spytacie zapewne, co takiego aktywuje kości szczęki i żuchwy do wzrostu?

To ŻUCIE! Długie przeżuwanie pokarmu twardego i elastycznego, lecz nie przemielonego, rozdrobnionego czy rozgotowanego.


Drugim ważnym czynnikiem jest prawidłowe oddychanie torem nosowym. Przewlekle otwarta buzia i naciągnięte policzki powodują wzrost łuku zębowego w dół - nie wszerz!

To powoduje powstawanie coraz węższego łuku dla rosnących zębów - skutkiem są stłoczone zęby przednie, a w skrajnych przypadkach nawet boczne.


HYRAX

Aparat do szybkiego rozszerzenia wąskiej szczęki. Stosuję go u dzieci w wieku 8-12lat. Wtedy kość jest na tyle plastyczna, że zęby rozsuwają się równolegle zamiast wychylać się tylko do policzków.


hyrax
HYRAX

Istnieje wiele wariantów tego aparatu, lecz mój cementuje się w ustach na 2 lub 4 pierścieniach. Pozwala to na optymalną higienę i brak nieprzyjemnego zalegania jedzenia pod aparatem.


Leczenie polega na codziennym rozkręcaniu śruby aparatu aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.


Planuję go w przypadkach skrajnie wąskiej szczęki. Efekty osiągnięte są stabilne i dobrze tolerowane przez małych pacjentów.



EKSPANDER

Aparat służący do rozszerzenia łuku zębowego w niewielkim zakresie w określonym miejscu. Bywa stosowany przed założeniem aparatu stałego jako etap wstępnego przygotowania miejsca dla zębów.


EKSPANDER, EXPANDER, ortodontyczny, aparat stały
EKSPANDER


ekspander
EKSPANDER

Może rozsuwać łuk zębowy w dowolnym miejscu: na wysokości trzonowców oraz przedtrzonowców.


Tutaj ważne są niskie siły generowane przez aparat w sytemie ciągłym. Dla pacjenta oznacza to niewielki dyskomfort przy minimalnym rozmiarze aparatu.


Pacjenci praktycznie nie zauważają siły działania aparatu, a do mówienia przyzwyczajają się w przeciągu kilku godzin po założeniu.


Po osiągnięciu zamierzonej ekspansji czyli szerokości łuku zębowego, pozwalam ekspanderowi biernie pozostać w jamie ustnej pacjenta przez conajmniej 4miesiące. Tylko wtedy osiągnięty efekt utrzyma się na dłużej.

https://www.instagram.com/p/B0nc42HoNXf/?utm_source=ig_web_copy_link


Czas leczenia w przypadku obu aparatów określam zazwyczaj indywidualnie - jest to kilka miesięcy do max. pół roku.

Może to wydawać się długo, lecz po okresie aktywnego rozszerzania zawsze następuje okres utrwalenia.



Często konfiguruję również Hyrax z maską twarzową lub aparatem częściowym 2x4. (CENNIK)



6481 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page