top of page
  • Zdjęcie autoraDoktor Aleksandra Bonca

Ciekawie o zębach - dr Kamila Wasiluk


Z wielką radością otwierałam dziś paczkę od mojej drogiej koleżanki ze studiów w Austrii. Doktor Kamila napisała bardzo ciekawą książkę dla pacjentów.


To bardzo potrzebny w gabinecie poradnik dla każdego dbającego o swój uśmiech pacjenta. W przystępny sposób opisane jest skąd tak naprawdę bierze się próchnica, choroby dziąseł i jak na przykład walczyć ze ssaniem palca. Dowiemy się także, że tak jak próchnica dotyka zębów stałych oraz mlecznych, tak choroby dziąseł nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.

Przeczytamy o tym, na czym polega wybielanie zębów i jak to tak naprawdę robią celebryci, żeby ich zęby były tak białe!


To, co moich pacjentów powinno zdecydowanie zainteresować, to etiologia wad zgryzu oraz jak to robi język, że psuje zgryz?!


Wiecie, co jeszcze wyczytałam? Tego nie wiedziałam, choć jak się nad tym zastanowić, to coś w tym jest! A mianowicie - social media też mogą przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu. Pozycja głowy podczas rozmowy przez telefon - asymetria w pracy mięśniowej. Schylona głowa dziecka nad tabletem - cofanie żuchwy. Garbienie się i zaciskanie zębów to niekorzystne nawyki i taka praca mięśni, która niekorzystnie wpływa na wzrost. Warto przemyśleć!


Podoba mi się, że dr Kamila nie boi się rozprawiać z wieloma mitami i jako Mama Ortodonta pisze o tym w swojej książce i na swoim blogu mamaortodonta.pl

Powtórzę również, że dzieci nie gorączkują przy ząbkowaniu, to ząbkowanie nakłada się na różne infekcje! Przyznam, że jako mama sama często czytam tego bloga, wskazówki zawsze są z cennej autopsji autorki.


To, że książkę czyta się z zapartym tchem, potwierdzają również moje dzieci. Myślę, że przyciągnęły je kolorowe ilustracje. Teraz zamiast Muminków czy Pinokia czytamy co wieczór tą bajeczkę o zębach... dzięki Kamila!


180 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page